9.06.2016 - Konferencja: Przesłanie Adhortacji Amoris Laetitia z perspektywy doktorantów

Czwartek, 2 czerwca 2016

8. kwietnia br. ukazała się Posynodalna adhortacja apostolska Amoris laetitia (Radość miłości). Radość wyrażona w tytule łączy się z odkrywaniem głębi i piękna miłości małżeńskiej. Papież daje wsparcie małżeństwom i rodzinom, pomagając im odczytać swoją tożsamość i duchowość oraz inspiruje Kościół do głoszenia dobrej nowiny o małżeństwie  i rodzinie.

Adhortacja jest dla współczesnego Kościoła czytelnym wezwaniem do rozwijania i odnowy duszpasterstwa rodzin. Dokument daje ku temu pozytywne bodźce i wytycza kierunki. Według papieża Franciszka powinno ono prowadzić i umożliwiać doświadczenie, że ewangelia rodziny jest odpowiedzią na najgłębsze pragnienia człowieka (por. AL 201).

Pozytywnie i głęboko rozumiane duszpasterstwo rodzin powinno sytuować się przede wszystkim w parafii. "Główny wkład do duszpasterstwa rodzin wnoszony jest przez parafię" - rodzinę rodzin (por. tamże 202). Papież stwierdza, że "Kościół chce dotrzeć do rodzin z pokornym zrozumieniem i swoją chęcią towarzyszenia każdej i wszystkim rodzinom". Dlatego konieczny jest wysiłek ewangelizacyjny i katechetyczny, aby rodziny mogły stawać się bardziej aktywnymi podmiotami duszpasterstwa rodzinnego (AL 200).

W tym celu potrzeba także intensywniejszej niż dotąd formacji kapłanów, seminarzystów, diakonów, zakonników, katechetów i świeckich pracowników duszpasterskich, przygotowującej do towarzyszenia małżonkom i rodzinom (por. AL 203). W formację tę od wielu lat wpisuje się działalność Katedry Duszpasterstwa Rodzin w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Niniejsza konferencja jest pierwszą próbą odczytania nowej adhortacji papieża Franciszka.

KATEDRA DUSZPASTERSTWA RODZIN

zaprasza na konferencję naukową

PRZESŁANIE ADHORTACJI „AMORIS LAETITIA” Z PERSPEKTYWY DOKTORANTÓW

9.06.2016 r. – czwartek, godz. 15.00.

15.00 - Powitanie - Dyrektor Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL

15.10 - Wprowadzenie - Kierownik Katedry Duszpasterstwa Rodzin

Sesja 1 - prowadzi ks. dr hab. Dariusz Lipiec, prof. KUL

15.15 - Biblijne inspiracje troski o rodzinę - mgr lic. Agnieszka Wojtyra